Porady i ciekawostki

Katar sienny, świąd czy zapalenie spojówek….

Chorzy na alergię cierpią już od lutego, bo wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Nieco później rozkwitają olchy i wiązy. W kwietniu dają się we znaki pyłki brzozy. Z końcem maja do połowy lipca wirują w powietrzu wyjątkowo agresywne pyłki traw i zbóż – żyta i pszenicy. Potem do akcji wkraczają chwasty, które kwitną aż do końca września. Jak w takich warunkach radzić sobie z przykrymi dolegliwościami alergii wziewnej?

Oto kilka pomocnych wskazówek:

1. Kalendarz pyleń roślin – pomocny w ocenie sytuacji w twoim rejonie. 

Wiele lokalnych gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych informuje o aktualnej prognozie pylenia, jednocześnie z komunikatami meteorologicznymi. Dodatkowe wiadomości znajdziesz w internecie, np. pod adresem: www.alergen.info.pl.

2. Unikaj przebywania na powietrzu, gdy stężenie pyłków jest wysokie. 

Unikaj miejsc pełnych skupisk roślin takich jak łąki, lessy, parki. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest znacznie mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzące katar i udrożniające nos, ułatwiające oddychanie.

3. W czasie deszczu staraj się pozostać w domu i najlepiej zamknij okna. 

Najwięcej pyłków wdychamy w czasie pierwszych kilkunastu minut deszczu, bo wtedy drobiny z wyższych partii powietrza spłukiwane są na ziemię. Wówczas też najwięcej alergenów wpada do mieszkań. Na spacer najlepiej wybrać się kilka minut po ulewnym deszczu, kiedy powietrze jest najczystsze (unoszące się pyłki opadły, a nowe nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić w powietrzu). Dobrą porą na przechadzkę jest też popołudnie lub wieczór.

4. Nie wychodź na spacery w suche, słoneczne dni z lekkim wiaterkiem. 

Wtedy pyłki są bardzo agresywne i wraz z promieniami słonecznymi zaostrzają dolegliwości alergii (wodnisty katar, łzawienie oczu i pieczenie pod powiekami). Omijaj ulice, przy których rosną nieprzyjazne ci rośliny. Czasem warto nadłożyć trochę drogi, żeby tylko się z nimi nie zetknąć.

5. W czasie pylenia roślin unikaj wysiłku fizycznego na powietrzu. 

Grając w piłkę, jeżdżąc na rolkach, biegając, oddychasz intensywniej, wciągając do płuc zwiększoną ilość pyłków.

6. Przed wyjściem na dwór okolice nosa posmaruj cienką warstwą wazeliny. 

Tłuszcz wychwyci chociaż część pyłków, uniemożliwiając im wniknięcie do gardła i dróg oddechowych. Chroń oczy przyciemnionymi okularami z bocznymi osłonami (słońce i wiatr zwiększają łzawienie oraz pieczenie i zaczerwienienie powiek). Załóż coś na głowę, bo na włosach osadza się najwięcej alergenów. Nie przecieraj oczu. W ten sposób przenosisz tylko pyłki z rąk na powieki, zaostrzając dolegliwości.

7. Firanki w oknach lub specjalne siatki – pomocna bariera przed dostaniem się pyłków do środka.

Zatrzymają trochę pyłków. Mieszkanie najlepiej wietrzyć po deszczu, a także po godzinie 22, kiedy opadną pyłki. Jeśli jest gorąco, możesz na noc zostawić uchylone okno, żeby wpuścić trochę świeżego powietrza.

8. Pomyśl o  filtrze wyłapującym pyłki. 

Filtry należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta. Jeżeli masz klimatyzację, pamiętaj, żeby dużo pić – wysuszone śluzówki silniej reagują na alergeny. Nawilżaj też powietrze.

9. Zmieniaj często pościel, nie susz jej ani nie wietrz na świeżym powietrzu. 

Wtedy z pościelą przynosi się do mieszkania dużą ilość pyłków, które osiadają wszędzie, nie tylko na kołdrze czy poduszce. Częściej niż zwykle ścieraj na mokro meble oraz myj podłogę.

10. Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki. 

Wieczorem umyj włosy, żeby znajdujące się na nich pyłki nie drażniły w nocy górnych dróg oddechowych.

11. Pamiętaj, żeby skosić trawnik, zanim zakwitnie. 

Jeszcze lepiej zlecić tę czynność osobie, która nie jest uczulona na trawy ani chwasty. W czasie koszenia kwitnącej trawy w powietrzu unosi się wyjątkowo dużo pyłków. Zakładając ogród, poradź się specjalisty, jakich roślin musisz unikać. Nie powinny być blisko spokrewnione z tymi, na które jesteś uczulona. Nie trzymaj w mieszkaniu bukietów z polnych kwiatów.

12. W czasie podróży samochodem zamknij okna. 

Warto założyć filtry przeciwpyłowe, które zapobiegają przedostaniu się alergenów do wnętrza przy włączonym nawiewie. Trzeba je wymieniać przynajmniej raz w roku.

13. W okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków. 

Najlepsze są wysokie góry (powyżej 1500 m n.p.m. w powietrzu prawie nie ma pyłków) lub morze (silne wiatry wiejące w stronę lądu szybko je rozpraszają). Korzystaj z kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie, aby spłukiwać pyłki. Pływaj jednak w okularach, bo woda chlorowana, ozonowana lub morska podrażniają spojówki. Unikaj wędrówek po kotlinach – z powodu małego ruchu powietrza stężenie pyłków jest tam wysokie.

14. Miej pod ręką lek przeciwhistaminowy

Katar sienny, świąd, łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego, aby uporać się z męczącymi dolegliwościami dobrze jest mieć pod ręką odpowiedni preparat, który nam w tym pomoże. Dobrym rozwiązaniem jest preparat zawierający substancję czynną cetyryzynę. Cetyryzyna to sprawdzona substancja czynna, która znajduje się w wielu preparatach przeciwalergicznych dostępnych bez recepty. Leki zawierające cetyryzynę to leki przeciwhistaminowe drugiej generacji. Nie dopuszcza ona do uwolnienia histaminy, czyli substancji produkowanej w naszym organizmie, która odpowiada za objawy reakcji alergicznej. Cetyryzynę stosuje się w wielu schorzeniach alergicznych, takich jak przewlekłe i sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, katar sienny, przewlekły nieżyt nosa, pokrzywka, świąd, dermografizm, alergiczne zapalenie spojówek, a także obrzęk Quinckiego. Podawana jest w formie tabletek, syropów i kropli w zależności od wieku pacjenta. Dzięki silnemu i długotrwałemu działaniu może być przyjmowana tylko raz dziennie.

www.cetip.pl

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/14-porad-jak-radzic-sobie-z-alergia_37309.html
oraz
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/cetyryzyna-lagodzi-katar-sienny-swiad-zapalenie-spojowek

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

ARCHIWUM